سردار شهيد حبيب‏ الله لك‏زايى، متولد 1342 شمسى، اهل زابل در استان سيستان و بلوچستان بود. وى پيش از پيروزى انقلاب در معيت پدر خود، كه روحانى مبارز عليه رژيم شاه بود، به مخالفت با رژيم مى‏ پرداخت. در اسنادى كه بعد از پيروزى انقلاب از پاسگاه منطقة سكونت وى به دست آمد نام او و پدرش در ليست اعدام ساواك قرار داشت. ايشان پس از پيروزى انقلاب فعاليت‏ هاى فراوان داشت. در سال 1358 به سپاه پاسداران انقلاب اسلامى ملحق شد.

او در طول جنگ هشت سالة ايران در عمليات فتح‏المبين و كربلاى پنج حضور داشته است و سابقة بيش از صد ماه حضور در مناطق عملياتى جنوبِ شرق كشور را نيز دارد و در سال 67 در منطقه عملياتى شلمچه از ناحيه چشم، پهلو، سر، گردن و پا بشدت مجروح شد به طورى كه ساير هم رزمان وى كه اسير شدند تصور كردند شهيد شده است و در اردوگاه‏ اسرا براى وى مراسم فاتحه گرفتند؛ اما بعد از مداوا و تلاش پزشكان در بيمارستان آيت‏الله كاشانى اصفهان به عنوان شهيد زنده به زندگى بازگشت. از قول وى نقل شده است كه: «از كربلاى پنج به بعد، خدا به او براى زندگى وقت اضافه داده است و لذا بايد آن را وقف خدا نمايد».

سردار شهيد حبيب ‏الله لك‏زايى از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامى و جانشين سپاه سلمان سيستان و بلوچستان، رئيس هيئت امناى گلزار شهداى حضرت رسول اكرم- صلى الله عليه و آله و سلم- شهر اديمى، دبير ستاد احياى امر به معروف و نهى از منكر استان و مدير بنياد فرهنگى حضرت مهدى موعود عجل الله تعالى فرجه الشريف سيستان و بلوچستان انجام وظيفه كرده و تدريس در دانشگاه‏ هاى سيستان و بلوچستان را در كارنامi خود داشت. بارها مورد تهديد فرقه وهابيت قرار گرفته بود و پسر وى «مسلم» نيز توسط گروهك منحرف ريگى به شهادت رسيد.

سردار حبيب لك زايى كه جانباز 77 درصد بود پس از 24 سال تحمل رنج و مرارت جراحت ‏هاى دوران دفاع مقدس، ظهر روز سه شنبه 25 مهر 1391 در بيمارستان بعثت تهران به لقاء الله پيوست.

 

از فرمايشات سردار شهيد حاج حبيب لك‏زايى:

آنچه كه در بحث امام زمان- عجل الله تعالى فرجه الشريف- مهم است مسئله معرفت به ايشان است. انسانى كه معرفت به امام زمان داشته باشد قطعاً محبت به امام زمان- عجل الله تعالى فرجه الشريف- دارد و انسانى كه محبت به امام زمان- عجل الله تعالى فرجه الشريف- داشته باشد قطعاً مطيع امام زمان- عجل‏ الله تعالى فرجه الشريف- است و اطاعت از امام زمان- عجل الله تعالى فرجه الشريف- مى‏ كند و انسانى كه مطيع امام زمان- عجل الله تعالى فرجه الشريف- باشد. قطعاً مطيع ولايت فقيه و مطيع حضرت آيت‏ الله العظمى امام خامنه‏ اى است.

 

سايت‏ هايى كه از آنها در نگارش اين يادداشت استفاده شده به قرار ذيل است:

1. سايت خبرگزارى اهل‏بيت (ابنا).

2. سايت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامى.

3. سايت ويكى پديا.

4. سايت خبرگزارى قرآنى ايران (ايكنا).*

**

.............................................................

*حبيب دلها دفتر چهارم، ص: 27

**زندگينامه كوتاه سردار شهيد لك‏زايي به نقل از مجله امان، آذر و دي 1931، شماره 93، ص 81.