فرمانده سپاه سلمان استان سیستان و بلوچستان، سردار شهید حاج حبیب لک زایی را یکی از پرورش یافتگان مکتب وحی، مکتب علوی و نهضت حسینی معرفی کرد و بیان کرد: ایشان برای همه به تمام معنا می توانند الگو باشند.

سردار معروفی اظهار داشت: بعد از شهادت این بزرگوار با سیر و مطالعه دقیق در زندگی مجاهدانه این شهید، به این نکته رسیدم که می تواند برای ما و جامعه یک الگوی عملی و حقیقی باشد که اگر از آن پیروی کنیم در دنیا و آخرت مصونیت خواهیم داشت.

وی مولفه های ارزشمند این شهید را که به آن اعتقاد و باور داشته و می تواند برای جامعه در حوزه عقلانی بر اساس اصول و مبانی دین و هم در حوزه عاطفه و احساس برای رشد و پیشرفت تاثیر گذار باشد را سه عامل مکتبی بودن، انقلابی بودن و مردمی بودن این شهید عنوان نمود.

وی با اشاره به اینکه این شخصیت تاثیرگذار از ابتدای ورود و به تن کردن لباس جهاد و شهادت و تا پایان عمرش این سه مولفه را لمس نموده و برای همگان ملموس است، افزود: شهید لک زایی با درون رزمی، توانست با دشمن بیرون رزمی کند. توکل به خدای متعال، حسن ظن به خدا و وعده های الهی که نصرت خداوند شرطی است اگر خدا را یاری کنید او شما را یاری خواهد کرد، در وجود این شخصیت نهادینه شده بود.

گزارش تصویری را در لینک زیر دنبال کنید

سردار شهید لک‌زایی الگوی عملی و حقیقی برای جامعه ما است

در این همایش، سخنرانان به تحلیل و بررسی کتاب «بسیج و امنیت ملی» که به قلم سردار شهید حاج حبیب لک‏ زایی و با مقدمه سردار محمدرضا نقدی منتشر شده پرداختند. سردار جواد ملکی از موضع کارایی این اثر در جنگ نرم به تحلیل کتاب بسیج و امنیت ملی پرداخت.
رئیس مرکز تعالی معنوی کوثر با اشاره به مباحث جنگ نرم و بحث نفوذ که توسط مقام معظم رهبری مطرح شده است پیشنهاد کرد این موضوع در سایر آثار سردار شهید لک‏ زایی هم بررسی شود. همچنین وی پیشنهاد داد که بر اساس آثاری که از سردار شهید منتشر شده، موضوع بسیج و امنیت ملی برای جوانان نیز نگارش شود.

گزارش تصویری چهارمین همایش حبیب دلها


ستوده تصریح کرد: در کتاب برای بسیجی ویژگی‏ های مختلفی ذکر شده است که به طور کلی سه ویژگی از اهمیت زیادی برخوردار است که عبارتند از الهی بودن، مردمی بودن و انقلابی بودن. وی گفت:در ویژگی «الهی بودن» شاخص‏ هایی همچون مقاومت و ایجاد ترس در دشمن و قدرت بازدارندگی، گذشت، عطوفت و دست یابی به امت اسلامی وجود دارد. در ویژگی «مردمی بودن» باید به این نکته توجه داشت که بسیج نمادی از اقتدار ملی و وحدت ملی است. وی راجع به اینکه ویژگی «انقلابی بودن» چگونه باعث ایجاد امنیت پایدار می‏ شود، اظهار داشت: باید گفت تغییر و تحول و ایجاد نظم عادلانه و همچنین دفاع از ارزش های انقلاب و دفاع از تمامیت ارضی در همین ویژگی قابل ذکر است.

وی گفت: انتخاب پایان نامه‏ با عنوان بسیج و موضوعاتی در این زمینه از روی علاقه به این نهاد انقلابی است، و معمولاً به دلیل کمبود منابع، کسی سراغ این مباحث نمی رود. وی اذعان کرد: متأسفانه درباره بسیج شناسی و سپاه شناسی تحقیقات دکترینال صورت نگرفته است، که اگر این مطالعات درباره این نهاد انقلابی انجام می‏شد، در مدیریت جامعه تأثیرگذار بود و موجب وحدت رویه و کاهش اعمال سلیقه‏ های غیرتخصصی می‏ شد.

در پایان این استاد دانشگاه به برخی از پیام‏ ها و پیامدهای این کتاب اشاره کرد که برخی از آنها عبارتند از: 1. امنیت پایدار در گرو حضور مستمر بسیجیان و مردم است که تعمیق معرفت و اخلاق و مهارت در استمرار این حضور مهم می‏باشد؛ 2.تصحیح ذهنیت‏ها نسبت به استان سیستان و بلوچستان؛ 3. معطوف کردن اذهان جهت توسعه استان سیستان و بلوچستان؛ 4. توجه دادن به کشاورزی استانی که حدود دوازده درصد از مساحت کشور را داراست تا جایی که بتواند به یک قطب کشاورزی تبدیل شود؛ 5. توجه دادن به بحران‏های آینده استان از جمله بحران وهابیت، بحران فقر، بحران واگرایی، بحران آب؛ 6. تقبیح تفکر تجزیه طلبی و قاجاق کالا و مواد مخدر.

سلیمانی که اذعان کرد، تحت تأثیر این کتاب قرار گرفته گفت: درست است که این کتاب در دهه هفتاد نوشته شده اما در این کتاب مباحثیی که امروزه مسئولین ارشد کشور و در رأسشان مقام معظم رهبری روی آنها تأکید دارند، منعکس شده است. وی انقلابی بودن و اعتقاد به اسلام ناب محمدی و ولایی بودن را از جمله این ویژگی‏ هایی برشمرد.
رئیس مرکز آموزش‏ های کاربردی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ادامه داد: درست است که الان مباحثی مثل تهاجم یا شبیخون و ناتوی فرهنگی برای ما روشن است اما این مسئله در دهه هفتاد یک بحث نو بود که شاید برای برخی قابل درک هم نبود. وی افزود: با مطالعه این کتاب و آگاهی از عمق تفکر سردار لک زایی می‏بینیم که ایشان کاملاً آگاهانه به استقبال شهادت رفته و دیگران را به پیمودن مسیر شهادت دعوت کرده است. وی افزود: امروز باید توجه داشت که این حرف‏ها چه زمانی گفته شده و اکنون ما در چه وضعیتی هستیم.

این استاد حوزه و دانشگاه نوع تحقیق کتاب را توصیفی ـ کاربردی عنوان کرد و افزود: کتاب با روش تحقیق پیمایشی انجام و چنانکه از فصل بندی کتاب مشخص است، به صورت کاملاً علمی و آکادمیک طراحی ارائه شده است.
پوریانی گفت: چارچوب نظری کتاب یک چارچوب ترکیبی و ابتکاری است که از فرمایشات امام و مقام معظم رهبری استخراج شده است. وی افزود: چارچوبی که ایشان از تفکر امام خمینی استخراج کرده‏اند، مبتنی بر تفکر اسلام ناب محمدی، مبارزه با هوای نفس، مبارزه با مقدس نماهای متحجر، تفکر منزه از ریا و خدعه و همراهی سیاست و دیانت است که یک چارچوب ابتکاری است. چارچوبی هم که از فرمایشات مقام معظم رهبری استخراج کرده‏اند مبتنی بر ولایت محوری و آینده نگری است که یک چارچوب ابتکاری و جالب است.
وی تصریح کرد: تعریف و تحلیلی که کتاب از تفکر بسیجی ارائه داده مبتنی بر گذشت، ایثار، استقامت، خستگی‏ ناپذیری و معتقد به اسلام ناب محمدی است که با داشتن اراده قوی و همت بلند، استفاده از فرصت‏‏ ها، مخالفت با هوای نفس، کسب و افزایش علم و دانش گام به گام به موفقیت نزدیک‏ می‏ شود.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: از منظر کتاب بسیج و امنیت ملی، زمینه‏ های ناامنی در استان سیستان و بلوچستان در سه بخش داخلی، منطقه‏ ای و جهانی قابل بررسی است. وی افزود: نویسنده معتقد است با توجه به زمینه‏ ها و ویژگی‏ های بومی و محلی، قدرت‏ های منطقه‏ ای و بین المللی خواسته‏ اند در این استان ناامنی ایجاد کنند، اما آنچه باعث شکست آنها شده حضور مستمر مردم استان سیستان و بلوچستان در همه عرصه‏ ها از جمله تأمین امنیت بوده است؛ که ما از آن به عنوان امنیت پایدار یاد می‏ کنیم.
رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی بیان کرد: نظریه‏ ای که در این کتاب ارائه شده میان «تأسیس و تثبیت و رشد نظام سیاسی اسلام» و «بسیج» که عبارت است از حضور مستمر، منسجم، هماهنگ و هدفمند مردم برای تأمین امنیت ملی ارتباط برقرار می‏کند و این نظریه است که می‏تواند برای یمن و یا عراق که از آن به عنوان «حشد الشعبی» یاد می‏ کنند، کارایی داشته باشد.

حضور داوطلبانه شیعه و سنی در برگزاری این مراسم

دبیر یادواره سردار شهید حبیب لک زایی گفت: این مراسم در6 نقطه استان به همت مردم شیعه و سنی و همکاری سپاه پاسداران برگزار می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الاسلام نجف لک زایی برادر سردار شهید لک زایی و دبیر این همایش در گفت و گو با خبرنگار ایثار و شهادت عصرهامون ضمن تسلیت ایام عاشورای حسینی در تشریح برنامه های این یادواره اظهار داشت: به مناسبت چهارمین سالگرد شهادت سردار حبیب لک زایی 6 مراسم درشهرستان های قم، زاهدان، ایرانشهر، نیمروز، خاش و ایرانشهر برگزار می شود که یکی از این یادواره ها در نوک آباد شهرستان خاش برگزار شده است.

وی با بیان اینکه این مراسمات به صورت داوطلبانه توسط مردم شیعه و سنی استان به پاس قدردانی از خدمات این شهید برگزار انجام می شود، ادامه داد: برگزاری یادواره شهید لک زایی جلوه وحدت، همدلی و برادری را به نمایش می گذارد.

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ همایش حبیب دلها به مناسبت چهارمین سالگرد شهادت سردار «حبیب لک زایی» با موضوع "فرهنگ و تفکر بسیجی و امنیت پایدار" دوشنبه 26 مهرماه ساعت 10 صبح در مرکز همایش های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی قم برگزار می شود.

در این همایش حجج اسلام دکتر پوریانی، سید رفیعی، تیموری و لک زایی؛ سردار ملکی، دکتر ستوده، دکتر سلیمانی و دکتر عیسی نیا سخنرانی خواهند کرد.

پخش مستند "تن پر مدال" درباره زندگی سردار شهید لک زایی و رونمایی از نسخه های دیجیتالی آثار موسسه فرهنگی و هنری عرشیان کویر تاسوکی بویژه کتاب بسیج و امنیت ملی تهیه شده توسط کتابخوان همراه پژوهان از دیگر برنامه های این همایش خواهد بود.

خاطرنشان می شود «سردار سرتیپ دوم پاسدار حبیب لک‏زایی» که جانباز 73 درصد بود پس از 24 سال تحمل رنج و مرارت جراحت‏های دوران دفاع مقدس 25 مهرماه 1391 در بیمارستان بعثت تهران به لقاء الله پیوست و به همسنگرانش ملحق گردید.