موسسه فرهنگی - هنری عرشیان کویر

 • امروز پنجشنبه 2 آذر 1396
 •  
   
   
   
   
   
  محل کنونی شما:
   
   

  آخرین مطالب

   
   
   
   

  سالروز تخریب بقیع تسلیت باد

  فرارسیدن هشتم شوال، سالروز تخریب قبور بقیع، بر تمامی آزاد مردان و آزاد اندیشان جهان، تسلیت باد؛

   

  وجه نامگذاری:

  بقیع از ریشه «ب ق ع» به زمینی می‌گویند که با زمین‌های مجاور متفاوت باشد، و نیز زمینی که درختان آن قطع شده و ریشه آنها به صورت پراکنده باقی مانده است. معنای اصلی این ماده، تفاوت در رنگ یا هر گونه کیفیت ظاهری است

  در منابع اسلامی به قبرستان مشهور مدینه بقیع گفته می‌شود که به علت رویش درختان خاردار غَرقَد در آن، با نام بقیع الغرقد نیز خوانده شده است. همچنین آورده‌اند که پشه‌های این قطعه از زمین چنان فراوان بود که هنگام غروب آفتاب، همچون دودی غلیظ به نظر می‌رسید.

  اولینن قبرستان مسلمانان:

  بقیع اولین قبرستانی است که به دستور پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله توسط مسلمانان صدر اسلام ساخته شد.  قبرستان بقیع دارای دو درب ورودی بوده که یک درب همیشه بسته، و درب دیگر، در ساعاتی از روز بر روی زائران باز بوده‌است. حرم بقیع حالت هشت ضلعی داشته‌است. قبرستان بقیع در چند قدمی مسجد النبی قرار دارد.

   

  اولین مدفون در بقیع:

  اولین کسی که در آنجا به توصیه پیامبر صلی الله علیه و آله دفن شد، عثمان بن مظعون بود که از دوستان نزدیک پیامبر صلی الله علیه و آله و علی بن ابیطالب صلوات الله علیه به شمار می‌رفت.

  حضرت محمد صلی الله علیه و آله برخی از کشته‌شدگان جنگ احد را در آنجا به خاک سپردند.

   

  ستارگان بقیع:

  ۲۴ نفر از خاندان پیامبر اسلام در این قبرستان دارای قبر مشخص هستند. این افراد عبارتند از:

  چهار امام شیعیان: آقا امام حسن مجتبی صلوات الله علیه، آقا امام سجادصلوات الله علیه، آقا امام محمد باقر صلوات الله علیه و آقا امام جعفر صادق صلوات الله علیه.

  حلیمه مادر رضاعی پیامبرصلی الله علیه و آله.

  تمامی همسران پیامبر صلی الله علیه و آله (غیرا از حضرت خدیجه): جویره، ام سلمه، زینب دختر جحش، زینب دختر خزیمه، سوده، حفصه، ام حبیبه، عایشه

  ابراهیم پسر پیامبر گرامی اسلامصلی الله علیه و آله

  همه دختران پیامبرصلی الله علیه و آله: زینب، رقیه و ام کلثوم ( و حضرت زهرا طبق نظر برخی)

  فاطمه بنت اسد مادر حضرت علی صلوات الله علیه

  عباس عموی پیامبرصلی الله علیه و آله

  حضرت ام البنین

  صفیه و عاتکه عمه های گرامی پیامبرصلی الله علیه و آله

  عقیل بن ابیطالب

  عبدالله بن جعفر


  تخریب قبور ائمه بقیع

  نخستين تخريب قبور مطهر ائمه بقيع به دست وهابيان سعودي در سال 1220 هجري يعني زمان سقوط دولت اول سعودي‌‌ها توسط حكومت عثماني روي‌داد، پس از اين واقعه تاريخي - اسلامي با سرمايه‌گذاري مسلمانان شيعه و به‌كاربردن امكانات ويژه‌اي، مراقد تخريب‌شده به زيباترين شكل بازسازي‌شد و با ساخت گنبد و مسجد، بقيع به يكي از زيباترين مراقد زيارتي و در واقع مكان زيارتي ـ سياحتي مسلمانان تبديل‌شد.

  يكي از گردشگران انگليسي پس از بازسازي بقيع، ضمن توصيف اماكن زيارتي مدينه منوره در اين‌باره مي‌گويد: مدينه در سال 1387 تا 1388 و قبل از انهدام مجدد توسط وهابيان سعودي، شبيه استانبول و شهرهاي بسيار زيباي سياحتي جهان بازسازي‌شده‌بود.


  دومين و درواقع دردناكترين حادثه تاريخي - اسلامي معاصر در هشتم شوال سال 1344 هجري قمري مصادف با 24 می 1923 و 2 خرداد 1302 هجری شمسی در قبرستان بقيع به دست وهابيون انجام شد. در آن روز قبور بقیع کاملا خراب شدند که به "یوم الهدم" شهرت گرفت. تا آن زمان بر روی مزارهای پیشوایان و سایر بزرگان اسلام که در مدینه مدفون بودند گنبدها و بناهایی قرار داشت. (علاوه بر آن مقبره حضرت خدیجه، عبدالله بن عبدالمطلب و آمنه همسر، پدر و مادر پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله (در جنت المعلی واقع در مکه) نیز به طور کامل ویران شد).

  ايلدون رتر، يكي از گردشگران غربي در اين‌باره مي‌گويد: با دومين تخريب قبور ائمه بقيع در مدينه منوره مراقد مطهر ائمه (صلوات الله علیهم) به‌شدت ويران‌ شد و وهابيون در اين تخريب، شكل ظاهري مقبره‌ها و گنبدهاي اين قبور را دگرگون‌كردند.

   

  فضیلت بقیع

  امام صادق صلوات الله علیه مى‏ فرمودند:

  رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم در هر شب جمعه با گروهى از اصحابشان به قبرستان‏ بقيع‏ در مدينه تشريف مى‏ بردند و در آنجا سه مرتبه مى‏ فرمودند:السّلام عليكم يا اهل الدّيار (سلام و درود بر شما اى اهل شهرها) و سه مرتبه مى‏فرمودند: رحمكم اللَّه (خدا شما را رحمت كند).

  كامل الزيارات. ترجمه ذهنى تهرانى، ص: 961

  افزودن نظر


  کد امنیتی
  بازنشانی

  قدرت گرفته از جی‌کامنت فارسی ، ترجمه و بازنویسی : سی‌ام‌اس فارسی